اعلامیه شماره ۴۶ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی

به نام خداوند توانا و دادگر
اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی در روز جمعه ۱۳ حوت در مصلای رهبر شهید مزاری بزرگ حضور دارند.
ملت سرافراز و عدالتخواه افغانستان!
بیش از یک ماه است که جنبش روشنایی، روزهای ۱۲ تا ۲۲ حوت را به پاس پایداری و مقاومت تاریخی قهرمان عدالت خواهی استاد شهید مزاری (ره) و سنگرداران مقاومت غرب کابل، دهه عدالت نام گذاری کرده و ملت سرافراز و عدالت خواه را به شرکت در رستاخیز عظیم عدالتخواهی در برنامه سالیاد شهادت آن پیر پشمینه پوش و یاران وفادارش در روز جمعه ۱۳ حوت در کابل فراخوانده است تا در فرصت بازخوانی اندیشه های عدالت خواهانه و تجدید میثاق با پدر معنوی مان، آخرین تصمیم گیری ها و پیشرفت ها در مسیر عدالت خواهی را با مردم شریف افغانستان شریک سازیم.
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی مطابق احکام قانون، از مدت ها قبل به وزارت داخله، امنیت ملی، قومندانی امنیه کابل، گارنیزیون و وزارت دفاع ملی طی مکاتیب رسمی از برگزاری این گردهمایی بزرگ در مصلای شهید مزاری (ره) اطلاع داده بود تا امنیت شهروندان را تأمین نمایند.
بر مبنای ماده ۳۶ قانون اساسی و احکام قانون تجمعات، اعتصابات و تظاهرات، اتباع افغانستان حق دارند تجمعات و گردهمایی ها را برگزار نمایند و دولت نیز بر مبنای قانون مکلف است تا امنیت و مصئونیت شهروندان را تأمین نماید. برگزاری مراسم ها و تجمعات از حقوق اساسی مردم و تامین امنیت آن از وظایف اصلی و فلسفه وجودی حکومت است.
همچنان که شاهد بودیم، حکومت در ۶ حوت امنیت یک گردهمایی را در مصلای رهبر شهید با تمام قوا و نیرو تامین کرد؛ اما همین حکومت ناکارآمد، به دلیل هراس از شکوه تجمع عظیم و تاریخی عدالتخواهان جنبش روشنایی در سالگرد شهید مزاری(ره) و با اعمال تبعیض میان اتباع کشور، با ارسال مکاتیب رسمی در شامگاه یازدهم حوت و صبح دوازدهم حوت، این بار از تأمین امنیت، سر باز زدند که این اقدام شان در مخالفت صریح با قانون اساسی است.
همگان می دانند که جنبش روشنایی فریاد عدالت خواهی مردم افغانستان در مقابل حکومت فاسد و تبعیض پیشه ای است که تقریبا تمامی مواد قانون اساسی را زیر پا نهاده است و هیچ روزی از تضییع حقوق مردم فرو گذار نبوده است.
ناکارآمدی و شکست حکومت فاسد و تبعیض پیشهی غنی و عبدالله امروز بیش از هر زمان دیگری مبرهن است. چنین حکومتی به هیچ عنوان، شایسته حکمرانی بر مردم افغانستان و دریافت مالیات از آنان نیست.
هموطنان آزاده و عدالتخواه!
در چنین شرایطی که اشرف غنی، عبدالله، اتمر و دستگاه تبعیض گرا و فساد پیشه آنها، از هیچ دسیسه ای در مقابل فریاد عدالت خواهی شما فروگذار نیستند، صد افسوس، آنانی که با رای شما و به نمایندگی از شما در جایگاه های حکومتی تکیه زده اند نیز با تمام قوا در مقابل خواست برحق و عدالتخواهانه شما قرار گرفته اند و در خوش خدمتی و کوشش مذبوحانه در دربار تبعیض، فساد و ستم از یکدیگر پیشی گرفته اند.
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با پیروی از روش و منش رهبر شهید که همه چیز را صادقانه با مردم در میان می گذاشت، به همه عدالتخواهان اعلام می کند که حکومت، از مسولیت تامین امنیت برنامه سیزدهم حوت در مصلای رهبر شهید سر باز زده است. بنابراین در نبود یک حکومت پاسخگو و مسولیت پذیر و به دلایل نگرانی های امنیتی موجود، مراسم عمومی لغو می باشد. با این وجود اعضای شورای عالی مردمی در سیزدهم حوت در مصلای رهبر شهید حاضر بوده و برنامه را به صورت نمادین برگزار می کنند و بار دیگر تاکید می شود که مطابق احکام قانون، همچنان حکومت مسول تامین امنیت می باشد و با هیج توجیهی نمی تواند از این مسولیت شانه خالی کند.
تمام عدالتخواهان در داخل کشور و در سراسر جهان می توانند این مراسم را به صورت زنده از رسانه های دیداری و شنیداری و نیز از طریق شبکه های اجتماعی دنبال کنند.
همچنین شورای عالی مردمی جنبش روشنایی، مراسم های تجلیل از بیست و دومین سالیاد رهبر شهید را که طبق برنامه اعلام شده قرار بود در روزهای آتی در ولایات هرات، بامیان، بلخ، غور، غزنی، دایکندی، میدان وردک و دیگر مناطق کشور برگزار نماید، در اعتراض به رفتار غیر مسولانه و تبعیض آمیز حکومت غنی و عبدالله لغو می نماید.
عدالت خواهی را پایانی نیست و شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با الهام از اندیشه های رهبر شهید و به پشتوانه بیداری ملت عدالتخواه، مصمم تر و توانمند تر از هر زمان دیگری بر خواست های عدالت خواهانه مردم پافشاری نموده و اعلام می دارد تا رسیدن به مطالبات حق طلبانه مان از پای نخواهیم نشست. مبارزات ما در داخل و خارج از کشور با شور و شعور و گسترده تر از پیش ادامه خواهد یافت.
والسلام
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
۱۲ حوت ۱۳۹۵ ـ کابل


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*