اعلامیه شماره ۴۱ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی

shoraاعلامیه شماره ۴۱ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
به نام خداوند توانا و دادگر
هموطنان عدالتخواه و آگاه!
چنانچه می دانید بیش از یک ماه از تعویق تظاهرات ششم میزان می گذرد. این تظاهرات به درخواست شماری از نهادهای مدنی، کمیسیون مستقل حقوق بشر و هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و پس از آنکه حکومت با انتشار بیانیه رسمی اعلام کرد که حاضر است با جنبش روشنایی وارد گفتگو شود، به تعویق افتاد.
قرار بود در طی ۲۴ ساعت پس از تعویق تظاهرات ششم میزان، ریس جمهور، حکم تشکیل کمیسیونی را که در آن شش نفر از شورای عالی مردمی و شش نفر از نمایندگان حکومت عضویت داشته باشند، صادر کند تا مذاکرات رسما آغاز گردد.
اما متاسفانه چنین نشد و حکومت بر خلاف تعهد و توافق، هر روز بهانه جدیدی را پیش کشید و هر بار مانع تازه ای را بر سر راه شروع مذاکرات به میان آورد.
حکومت در گام نخست، با نظارت سازمان ملل متحد برروند مذاکره، مخالفت کرد. در مرحله بعدی، تاکید کرد کسانی که قبل از دوم اسد، از جنبش روشنایی جدا شده و در سه ماه اخیر با دولت در حال مذاکره بوده اند نیز باید به نمایندگی از جنبش روشنایی عضویت کمیسیون را داشته باشند. این در حالی مطرح می شود که آنها از دوم اسد تاکنون با حکومت در حال مذاکره هستند. مذاکره ای که قرار بود در ده روز نتیجه اش اعلام شود و به رغم اینکه بار بار اعضای مذاکره کننده نوشته اند که کمیسیون آنها به نتیجه رسیده و نتیجه اش بزودی اعلام می شود، تا کنون نتیجه آن مشخص نیست.
در سلسله ایجاد موانع بر سر راه آغاز مذاکرات و درسومین مرحله، حکومت طرح کمیسیون ۱۴ نفره ( شش نفر از جانب جنبش روشنایی و هشت نفر از جانب حکومت) را مطرح کرد.
در پاسخ به بهانه جویی های حکومت، شورای عالی مردمی هرچند توافق کرد که نقش سازمان ملل متحد از نقش نظارتی به نقش تسهیل کننده، تقلیل یابد اما دو مورد دیگر را نپذیرفت و تاکید ورزید که بر اساس توافقات اولیه، اعضای کمیسیون از هر دو جانب (جنبش روشنایی و حکومت) باید مساوی باشد و هرگاه حکومت بخواهد، می تواند هر کسی را به نمایندگی از خود، به حیث عضو کمیسیون معرفی نماید.
وقتی برسر تشکیل کمیسیون موافقت نشد، طرح دیگری به میان آمد، طرحی که راه را کوتاه تر و دسترسی به نتیجه را در چهار هفته ممکن می کرد. طرح حرمت گذاشتن به خون شهدا و تکریم خانواده های معظم شهدا بر اساس باورها و ارزشهای دینی و سنن ملی مطرح شد؛ که بر اساس آن، ریاست جمهوری با دعوت از بازماندگان شهدا و در حضور آنها اعلام کند که مطالبه ای که به خاطر تحقق آن ده ها تن از فرزندان فرهیخته و تحصیل کرده این سرزمین به شهادت رسیده اند پذیرفته شده است و لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان مطابق ماستر پلان از مسیر اصلی آن یعنی بامیان ـ میدان وردک، امتداد خواهد یافت تا هم تامین کننده منافع ملی و هم تقویت کننده وحدت ملی باشد.
بر اساس این طرح، متن حکمی که قرار است رئیس جمهور در حضور خانواده های معظم شهدا اعلام کند، قبلا در اختیار شورای عالی قرار گرفته و مورد توافق دو طرف باید باشد. قرار شد این طرح با میانجی گری خانم دکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر پیش برده شود. در گفتگوی خانم دکتر سمر با مقامهای حکومتی در حاشیه کنفرانس بروکسل ، روی کلیات طرح توافق صورت گرفت و قرار شد که از جانب حکومت، آقای عبدالسلام رحیمی رئیس دفتر رئیس جمهور، مسئول پیگیری آن باشد و در هماهنگی با خانم دکتر سمر این طرح عملی شود.
اما با کمال تاسف، این بار نیز حکومت تعلل کرد و تا امروز که بیش از یک ماه از تعویق تظاهرات ششم میزان می گذرد، حکومت در عمل، کاری انجام نداده است. گزارش ها و اطلاعاتی که شورای عالی در اختیار دارد نشان می دهد که حکومت با بهانه قراردادن برخی دست اندازی های حلقات مشخص، از تطبیق این طرح خود داری کرده است.
حکومت وحدت ملی بارها اعلام کرده بود که جنبش روشنایی حاضر به مذاکره نیست. اما تعویق تظاهرات ششم میزان از سوی جنبش روشنایی و در مقابل کارشکنی ها و بهانه جویی های حکومت بر سر تشکیل کمیسیون نشان داد، طرفی که در گفته هایش صادق نیست، حکومت است نه جنبش مردمی روشنایی.
ما همواره اعلام کرده ایم که حاضر به مذاکره هستیم؛ اما مذاکره ای اصولی و منطقی و برابر که موضوع آن مشخصا لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان باشد.
شورای عالی مردمی قبلا اعلام کرده بود هر اتفاقی که در گفت و گو با حکومت بیافتد، آن را با مردم در میان گذاشته و هر اقدام دیگری را در مشورت با مردم روی دست خواهد گرفت.
امروز اعلام می کنیم که حکومت در وعده اش برای مذاکره با شورای عالی مردمی ، صادق نبود و مذاکره میان شورای عالی و حکومت آغاز نشد و طرح پذیرش داعیه ملی جنبش روشنایی به احترام خون شهدا و اعلام آن در حضور خانواده های معظم شهدا نیز، با سنگ اندازی های حلقات معین و بهانه جویی های حکومت تا کنون متوقف و مسکوت مانده است.
شورای عالی مردمی قبلا مرحله به مرحله، جزئیات این روند را با سازمان ملل متحد، دکتر سیما سمر و نیز نمایندگانی از نهادهای جامعه مدنی در جریان گذاشته است و امروز از طریق رسانه ها و شبکه های اجتماعی با شما مردم عدالتخواه نیز در میان می گذارد. با توجه به مسیر طی شده در چند ماه گذشته، شورای عالی مردمی جنبش روشنایی موارد ذیل را به اطلاع مردم فهیم و عدالتخواه افغانستان، حکومت وحدت ملی، کشورهای دوست و کمک دهنده، مجامع بین المللی و نهادهای مدافع دموکراسی و حقوق بشر می رساند:
۱٫ نگاه سیاسی و امنیتی حکومت به پروژه انکشافی لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان و ادامه لجاجت حکومت افغانستان در برابر مطالبه ملی و عدالت خواهانه شهروندانش و عدم پاسخگویی مسولانه رهبران حکومت به تلاش ها و فعالیت های مدنی و مسالمت آمیز جنبش روشنایی، پیام خطرناک و تهدید کننده ای را به جامعه منتقل می کند. حکومت افغانستان با این رفتار غیر مسولانه، عملا نشان می دهد که ظرفیتی برای درک رفتار مدنی ندارد و از شنیدن و ترتیب اثر دادن به مطالبات عدالت خواهانه شهروندانش عاجز است. این رفتار حکومت هشداری است که همزمان متوجه کشور ما ، متحدین بین المللی ما و مجامع داعیه دار دموکراسی و مدنیت است.
۲٫ عملکرد غلط و مستبدانه رهبری حکومت نه تنها سبب اعتراضات گسترده شهروندان شده است؛ بلکه تمامیت خواهی و تبعیض سیستماتیک، عکس العمل و خشم شماری از مقامات ارشد نظام را نیز برانگیخته است. با تداوم رویه های ظالمانه و سیاست تبعیض و انحصار نه تنها نمی توان به کم شدن فاصله میان مردم و حکومت امید داشت، بلکه تداوم این روند به از هم گسیختن حکومت منجر خواهد شد.
۳٫ جنبش روشنایی به عنوان جریانی عدالتخواه و متکی به حمایت و اراده توده های میلیونی مردم فهیم و عدالتخواه افغانستان، بار دیگر به تمام جوانب ذینفوذ در قضایای کشور اعم از حکومت و کشورها و مجامع کمک کننده به افغانستان یادآوری می کند که تنها راه عبور از بحران، تن دادن به عدالت و منافع ملی و عمومی است. راهبرد تبعیض، تحقیر و انحصار گرایی در عصر بیداری و آگاهی ملت ها، نتیجه ای جز پریشانی و خشونت در پی نخواهد داشت. از همین رو جنبش روشنایی با درک مسولیت تاریخی خود و تاکید بر رویه و رفتار مدنی، اعلام می کند این دادخواهی بزرگ، جهانی و مسالمت آمیز آخرین شانس پیروزی مدنیت بر خشونت است، و از همگان می خواهد برای پیروزی مدنیت بر خشونت، با جنبش روشنایی همراه شوند. شورای عالی مردمی جنبش روشنایی با تاکید بر تطبیق ماستر پلان برق کشور و امتداد لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان ـ میدان وردک ، اعلام می کند از تمام ظرفیت ها و امکانات در تحقق این مطالبه بهره خواهد گرفت و تسلیم معامله های سیاسی و سیاست های ظالمانه حکومت نخواهد شد. در همین راستا شورای عالی مردمی طرح های مشخصی برای اقدامات بعدی جنبش روشنایی دارد و با مراجعه به مردم در سطوح مختلف، آن را نهایی کرده و اقدامات بعدی را در بیستم عقرب، سالروز دادخواهی بزرگ برای تبسم شهید و همسفرانش، در همایشی باشکوه در مصلای رهبر شهید اعلام خواهد کرد.

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
شنبه ۸ عقرب ۱۳۹۵ کابلپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*