اعلامیه شماره ۳۴ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی

۶mizanاعلامیه شماره ۳۴ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی

بنام خداوند توانا و دادگر
ملت سرافراز و آگاه افغانستان!
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی در روز چهلم شهدای روشنایی فاز جدیدی از مبارزات مدنی و عدالت خواهانه خود را آغاز نموده و تظاهرات بزرگ، نا محدود و جهانی را علیه سیاست های ظالمانه و تبعیض آمیز حکومت افغانستان و در اعتراض به سیاست سکوت و اغماض جامعه جهانی اعلام کرد.
این تظاهرات در کابل و اکثر کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و آسترالیا به سمت نمایندگی های سازمان ملل متحد و دیگر مراجع مسول بین المللی سازمان دهی خواهد شد تا ضمن اعلام اعتراض به عدم پاسخگویی دولت، به جامعه بین المللی یاد آوری شود که حمایت نظامی و اقتصادی آنها از دولتی که آشکارا علیه بخشی از شهروندانش اعمال تبعیض می کند، تظاهرات مسالمت آمیز و مدنی را به خون می کشد، به شگاف های قومی دامن می زند و به عدالت اجتماعی بی توجه است، پذیرفتنی و قابل قبول نیست.
جنبش روشنایی با راه اندازی تظاهرات در سراسر جهان می خواهند وجدانهای بیدار و انسان دوست را آگاه کند که نمایندگان شان در افغانستان از چه نوع دولتی حمایت می کند و کمکهایی که از مالیات آنها تامین شده است و قرار است برای حمایت از دموکراسی، عدالت اجتماعی و توسعه پایدار به مصرف برسد، چگونه حیف و میل شده و در راستای تعمیق شگاف های اجتماعی و تحکیم پایه های استداد، بی عدالتی و گسترش فساد هزینه می شود.
حالا که به این روز تاریخی نزدیک می شویم، شورای عالی مردمی جنبش روشنایی موارد ذیل را به اطلاع
دولت، مردم افغانستان، و جامعه جهانی می رساند:
۱٫ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی از تمام مردم عدالتخواه در تمام نقاط جهان میخواهد تا در این تظاهرات پرشکوه در نقاط مختلف جهان شرکت کرده و فریاد اعتراض شان را هرچه رساتر و محکم تر به گوش جهانیان برسانند.
قابل یاد آوری است که تاریخ دقیق تظاهرات در هر کشور را فعالان جنبش روشنایی با توجه به شرایط همان کشور تصمیم میگیرند. تاکید می کنیم که اگر حکومت افغانستان به خواسته های برحق جنبش روشنای جواب مثبت ندهد، جنبش روشنایی جدی تر و گسترده از گذشته به مبارزات مدنی خود در سراسر جهان ادامه خواهد داد.۶m1

۲٫ تامین امنیت تظاهرات شش میزان در افغانستان به عهده حکومت افغانستان است. حکومت وحدت ملی و مشخصا وزیرداخله، مشاورشورای امنیت ملی، ریس عمومی امنیت ملی، قوماندانی گارنیزیون و قوماندان امنیه کابل، مسولند که امنیت همه جانبه جریان تظاهرات را تامین نمایند. ضمنا نمایندگی های سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان و نیروهای حمایت قاطع نیز مسئولیت دارند تا در جهت تامین امنیت تظاهرات بر جانب حکومت فشار آورده و ماموریت جهانی شان را که حمایت از دموکراسی، حقوش بشر و آزادی بیان است، انجام دهند.
اگر در این تظاهرات خشونتی از طرف پلیس و نیروهای امنیتی صورت گیرد و یا درتامین امنیت کوتاهی شود، کاسه صبر مردم لبریز شده وعواقب و پیامد آن متوجه حکومت و مشخصا مسئولانی فوق الذکر خواهد بود.

۳٫ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی ضمن حمایت از هرگونه تحقیق و بررسی بی طرفانه رویداد اسفناک دوم اسد در میدان شهدای روشنایی، از تحقیقات یوناما استقبال می کند و امید وار است نتایج این تحقیق در جهت کشف حقیقت و رسیدگی حکومت به ابعاد آن و تحت تعقیب قرار گرفتن آمر و عاملان آن موثر افتد.
۴٫ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی از پیشنهاد نهادها و فعالان مدنی، مبنی بر آغاز مذاکره میان حکومت و شورای عالی مردمی به میانجیگری یوناما استقبال می کند واگرسازمان ملل آماده آغاز چنین روندی باشد، جنبش روشنایی چنانچه همیشه بر مذاکره اصولی و منطقی و همراه با حسن نیت تاکید کرده است، بار دیگر آمادگی خود را برای آغاز چنین روندی اعلام می کند.

والسلام
کابل ۳۱/۶/۱۳۹۵
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی

هر نفر یک رسانه شویم.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*