بیانیه شورای عالی مردمی جنبش روشنایی

بshomara5 5یانیه شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
به نام خداوند دادگر و توانا
شهروندان عزت‌مند و عدالت‌خواه،
تصمیم غیرعادلانه و توهین‌آمیز حکومت وحدت ملی در یازدهم ثور ۱۳۹۵، نمایش برهنه‌ای از مفکوره‌ی انحصارطلبانه، تمامیت‌خواهانه و تبعیض سیستماتیکِ حاکم بر نظام سیاسی کشور بود. از این تاریخ تا کنون، طی بیش از دو ماه، میلیون‌ها انسان عدالت‌خواه کشور، در داخل و خارج، صدای دادخواهی خود را به آدرس حکومت و مجامع بین‌المللی بلند کرده اند؛ اما اصرار زمام‌داران ارگ و سپیدار بر ادامه‌ی این سیاست ضد ملی، نه تنها تعهد حکومت برای رعایت انکشاف متوازن و تأمین حقوق شهروندی مردم را زیر سوال برده، بلکه سنگین‌ترین ضربه را بر بنیه‌های اقتصاد ملی، توسعه‌ی پایدار و همبستگی عادلانه میان اقشار و مناطق مختلف کشور وارد کرده است. هدف جنبش روشنایی اعتراض در برابر این سیاست غیرمسوولانه و پاسخ‌گو ساختن حکومت در برابر ملت و رسیدگی به مطالبات برحق شهروندان است. داعیه‌ی جنبش روشنایی مبنی بر انتقال خط برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان – میدان – وردک مطابق ماسترپلان برق کشور، تنها توزیع روشنایی برای میلیون‌ها تن از شهروندان کشور نبوده، بلکه دفاع از منافع ملی، تأمین رونق اقتصادی، تولید برق ارزان‌قیمت از منابع داخلی، مصوونیت خطوط انتقال برق در برابر هرگونه حادثه‌ی طبیعی و یا دهشت‌طلبانه، و مهم‌تر از همه، تطبیق ماده‌ی ششم قانون اساسی است که حکومت را بر «ایجاد یک جامعه‌ی مرفه و مترقی بر اساس عدالت اجتماعی، حفظ کرامت انسانی، حمایت حقوق بشر، تحقق دموکراسی، تأمین وحدت ملی، برابری بین همه‌ی اقوام و قبایل و انکشاف متوازن در همه‌ی مناطق کشور» مکلف می‌سازد.
هم‌وطنان آگاه و سربلند،
امروز، هجدهم سرطان ۱۳۹۵، در این مناسبت فرخنده، تحت عنوان عید روشنایی گرد هم آمده ایم تا مواد آتی را به آدرس ملت افغانستان، حکومت وحدت ملی و تمام مجامع بین‌المللی اعلام کنیم:
۱- هرگونه طرح بدیل به جای تطبیق ماسترپلان برق کشور و انتقال خط برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان – میدان – وردک، به عنوان یک طرح فریبنده و اغواکننده، فاقد هرگونه توجیه تخنیکی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بوده و ناشی از مفکوره‌ی نفاق‌افکنانه و اِعمال تبعیض سیستماتیک در برابر میلیون‌ها شهروند کشور است.
۲- حکومت تا دو هفته‌ی دیگر فرصت دارد تا به مطالبه‌ی برحق میلیون‌ها شهروند کشور احترام بگذارد و با لغو تصمیم توهین‌آمیز و غیرعادلانه‌ی کابینه، خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت را به مسیر اصلی آن، یعنی بامیان – میدان – وردک برگشت دهد. اگر سران ارگ و سپیدار به این اتمام حجت گوش ندهند، جنبش روشنایی روز جمعه، اول اسد ۱۳۹۵ تظاهرات نامحدود خود برای افشاکردن ماهیت تبعیض‌آلود حکومت وحدت ملی را آغاز می‌کند و تا تطبیق مطالبه‌ی برحق شهروندی خود به نافرمانی مدنی و اعتراض خیابانی ادامه می‌دهد.
۳- از تمام اقشار و نیروهای عدالت‌خواه ملت افغانستان دعوت می‌کنیم تا با حمایت قاطع از مطالبه‌ی برحق جنبش روشنایی، داعیه‌ی عدالت‌خواهی و پاسخ‌گوساختن حکومت در برابر شهروندان را تقویت کنند.
۴- از مردم عدالت‌خواه خود در سراسر جهان، مخصوصاً در کشورهای اروپایی دعوت می‌کنیم تا با حضور فعال در تظاهرات مدنی وارسا، پیام عدالت‌خواهی جنبش روشنایی را به گوش رهبران و تمام مجامع مدنی و مدافعان حقوق بشری در سراسر جهان برسانند.
۵- از رهبران کشورهای جهان، مخصوصاً اشتراک‌کنندگان کنفرانس وارسا می‌خواهیم تا در ازای کمک‌های سخاوت‌مندانه‌ی خود به افغانستان، سران حکومت وحدت ملی را وادار کنند تا از کمک‌های بین‌المللی برای اِعمال تبعیض سیستماتیک و ایجاد نفاق ملی میان اقوام و مناطق مختلف کشور استفاده نکنند و به تعهدات خود برای تطبیق ماده‌ی ششم قانون اساسی افغانستان و همه‌ی کنوانسیون‌های بین‌المللی که بر منع هرگونه تبعیض و تعصب در میان شهروندان تأکید دارد، پابندی داشته باشند.
۶- آمادگی و تدارکات برای برگزاری تظاهرات نامحدود از همین امروز شروع می‌شود. از تمام مردم آزاده و عدالت‌خواه خود دعوت می‌کنیم تا با کمیته‌های مختلف شورای عالی مردمی که در مصلای بابه مزاری مستقر می‌شوند ارتباط گرفته و با سهم‌گیری فعال مادی و معنوی خود در امر انسجام و بسیج همگانی و تقویت داعیه‌ی عدالت‌خواهی اشتراک کنند.
۷- مسیرهای تظاهرات و مقصد نهایی حرکت، در روزهای آینده، طی اعلامیه‌ی جداگانه به اطلاع هم‌وطنان عزیز رسانیده می‌شود.
پیروز باد داعیه‌ی عدالت‌خواهی در کشور
سربلند باد مردم آزاده و باهم‌برادر ملت افغانستان
و من الله التوفیق
شورای عالی مردمی جنبش روشنایی
۱۸ سرطان ۱۳۹۵پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*