بامیانی ها و رد مکرر طرح بدیل

۱۰۰بامیانی ها و رد مکرر طرح بدیل

بامیانی ها با رد طرح بدیل، خواهان ادامه مبارزه تا تطبیق ماستر پلان اصلی برق کشور و امتداد لین ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان – میدان وردک شدند.

قطعنامه پایانی همایش مردمی: بامیان صحنه دادخواهی برای روشنایی
سه شنبه ۰۱ سرطان ۱۳۹۵
تاریخ بشر، نمایشی از تقابل حق و باطل است و در این تقابل، جبهه عدالت خواهی و حق طلبی در سنگر ارزش ها و اخلاق انسانی عرصه دار مبارزه اند و جبهه ظلم و استبداد، تبعیض و انحصار، از حربه هایی چون: دورغ، حیله، زر و تزویر استفاده کرده اند، و به همین دلیل است که جبهه باطل همیشه و همواره آشفته و پریشان، عجول و سرگردان است و هر آن و هر لحظه تغییر می کنند و ثابت بر هیچ اصلی از اصول اخلاقی و قانونی نمی باشند.
همین تقابل عدل و ظلم است که ما شاهد شکل گیری حرکت ها و جنبش های اجتماعی هستیم، تا حق را از باطل و خوب را از بد تمیز و تشخیص دهند و ثبت صفحات تاریخ سازند.
جنبش روشنایی، خود، محک و مصداقی است برای قضاوت شهروندان از عملکرد حکومت وحدت ملی و میزان صداقت و خیانت رهبران حکومت وحدت ملی، با شعور مردم و ارزش های مدنی و برنامه های انکشافی در افغانستان.
مگر در آغاز شکل گیری جنبش روشنایی، نمی گفتند: که تغییر مسیر انتقال لین برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان، توسط حکومت و کابینه قبلی صورت گرفته است؟
پس چرا کمیسیون حکومتی، به تعبیر خودشان، ملی، نوشتند: ،، شرکت برشنا این تصمیم استراتیژیک(تغییر مسیر از بامیان-میدان وردک به سالنگ) را با هیچ نهاد رهبری دولتی مانند شورای عالی اقتصادی، شورای وزیران و یا شورای ملی شریک نکرده است.
مگر همه استدلال نمی کردند که به علت محدودیت مالی و بودیجه ای، چاره ای جز انتقال لین از مسیر سالنگ نداریم و اگر بنا باشد که از مسیر بامیان پروژه آغاز شود ۳۵ میلیون دالر ضرورت دارد و هیچ نهاد تمویل کننده ای، چنین بودیجه ای را متقبل نمی شوند؟
پس چه شد، که یک باره ۱۲۷ میلون دالر پیدا می شوند و با شتاب زدگی و سراسیمگی تفاهم نامه امضا می شود؟
بناءً واضح است، آنچه در این میان گم شده است عدالت است و آنچه سلب شده است اعتماد است.
رهبران حکومت وحدت ملی با لجاجت و اصرار بر انتقال برق از مسیر سالنگ، نشان داد که از یک طرف به عدالت و ارزش های مدنی، به مواد صریح قانون اساسی مبنی بر انکشاف متوازن و احترام به خواسته ها و حقوق شهروندی باور ندارند و از جانب دیگر به مردم و شهروندان بامیان و مناطق مرکزی اعتماد ندارند.
حس بی اعتمادی نسبت به مردمی که حد اقل در ۱۴ سال اخیر، بهترین همکار حکومت بودند و در تمام برنامه ها و پلان های حکومت سهم گرفتند و مشارکت کردند، بزرگترین تحقیر و توهین محسوب می شوند و مطمئناً مردم بامیان، هرگز این تحقیر و توهین سران حکومت وحدت ملی را فراموش نخواهند کرد.
بناءً مردم بامیان، در اعتراض به تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ، در اعتراض به عدم لغو مصوبه ظالمانه ۱۱ ثور ۱۳۹۵ کابینه، در اعتراض به نادیده گرفتن خواست های مشروع و قانونی میلیون های شهروند این کشور در داخل و خارج از کشور و در اعتراض به عدم صداقت و دروغ پراکنی ها و فرافگنی های حکومت وحدت ملی، در همایش بزرگ مردمی تحت عنوان ،، بامیان صحنه دادخواهی برای روشنایی ،، ضمن تأکید بر ادامه اعتراض و حمایت از جنبش روشنایی، خواسته های بر حق و قانونی خویش را ذیلاً اعلام می دارد:
۱٫ از سران و تصمیم گیرندگان حکومت وحدت ملی، خصوصاً از شخص رئیس جمهور و رئیس اجرائیه، جدی و قاطع می خواهیم که دست از لجاجت بر دارند و به خواست میلیون ها شهروند این کشور احترام بگذارند، به عدالت و انکشاف متوازن ایمان داشته باشند، به منافع ملی و مطالعات تخنیکی بها بدهند و در نهایت با صداقت و شهامت به اشتباهاتی که تا کنون صورت گرفته اند اعتراف نمایند و مصوبه ۱۱ ثور کابینه را لغو اعلام کنند و مسیر انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان را از بامیان- میدان وردک برگزینند.
۲٫ از تمام کشورها و نهادهای تمویل کننده می خواهیم تا در امر عدالت خواهی و نهادینه کردن ارزش های مدنی و مطالبات شهروندی، از جنبش روشنایی حمایت نمایند و ادامه کمک و همکاری های بشر دوستانه ی شان را مشروط به تأمین عدالت و انکشاف متوازن بسازند.
۳٫ از تمام هموطنان عزیز خود می خواهیم تا فقر و محرومیت مردم مناطق مرکزی را در نظر داشته باشند و با احساسات نیک انسانی و ملی شان، از داعیه حق طلبی و عدالت خواهی جنبش روشنایی حمایت کنند و فریب دسایس و توطئه های تبعیض پیشه گان و معامله گران را نخورند و به افغانستان متحد و مقتدر که همه برای افغانستان باشیم و افغانستان نیز برای همه ما باشند بی اندیشیم.
۴٫ به رهبران حکومت وحدت ملی، همکاران بین المللی آن و به مردم شریف و عزتمند افغانستان اطمینان می دهیم که مردم بامیان از جنبش روشنایی حمایت می کند و تا رسیدن به خواست مشروع، قانونی و ملی شان، که همان لغو مصوبه ۱۱ ثور و انتخاب مسیر بامیان- میدان وردک – کابل به عنوان مسیر لین برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان باشد، دست از اعتراض بر نمی دارند.
۵٫ مردم بامیان، امضاء تفاهم نامه بین شرکت برشنا و بانک انکشاف آسیایی را، در صورت واقعی بودن، جفا و تبعیض دیگر می داند، که به منظور توهین و تحقیر مردم و نادیده گرفتن خواسته های میلیونی مردم طرح و تبلیغ می گردد و هیچگاه قابل قبول برای مردم ما نخواهند بود.
با احترام
همایش مردمی: بامیان صحنه دادخواهی برای روشنایی
سه شنبه، ۰۱ سرطان ۱۳۹۵

برای مقابله با دسیسه تطمیع رسانه ها توسط شورای امنیت، هر نفر یک رسانه شویم.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*