زابل و گروگان گیری هزاره تا کی؟

TAlbanزابل و گروگان گیری هزاره تا کی؟
****
تا زمانیکه خود ما، مردم زابل را در گروگان گیری ها و سر بریدن های مردم هزاره مقصر ندانیم و بدون جهت آنها را تبرئه کرده و گروگان گیری ها و سر بریدن ها را به داعش نسبت بدهیم، هیچگاه گروگان گیری ها و سر بریدن های هزاره در زابل متوقف نمی شود، بلکه افزایش نیز می یابد، زیرا خود ما، گروگان گیرها و قاتلین مردم خود را بیگناه دانسته و جنایت های آنان را به کسانی دیگر نسبت می دهیم.

متأسفانه، عده ای از خود ما هزاره ها یا از روی جهل و نادانی و یا از روی مصلحت سنجی ویرانگر و یا از روی ملی اندیشی ساده لوحانه، گروگان گیری ها و سربریده شدن تبسم و همراهانش را به داعش نسبت می دهیم و مردم زابل را تبرئه کرده و بیگناه قلمداد می کنیم، امیدوارم این دوستان به پرسش های ذیل پاسخ روشن بدهند تا ما هم قانع شویم و از این به بعد مردم را زابل را مقصر ندانسته و چپ و راست از آنها تشکر کنیم:

۱٫ قبل از حضور داعش در زابل، حدود ۳۰۰۰ نفر هزاره مسافر و بیگناه را چه کسانی در سال های ۷۵ تا ۸۰ در “کنده پشت” زابل زنده به گور کردند؟

۲٫ از اواخر دهه ۵۰ تا اواسط دهه ۶۰ چه کسانی صدها مسافر هزاره را که به سوی پاکستان و ایران می رفتند و یا از آن دو کشور بر می گشتند در محدوده های زابل، بیرحمانه کشتند و اموال شان را غارت کردند؟

۳٫ حدود ۵۰۰ خانواده هزاره را در سال ۶۹ چه کسانی از منطقه “اوتی” ولسوالی دایچوپان ولایت زابل اخراج و تمام خانه ها، اموال و زمین های شان را مصادره کردند ؟

۴٫ حدود ۴۰۰ خانواده هزاره را چه کسانی از منطقه “شیره” ولسوالی دایچوپان ولایت زابل اخراج و تمام مال، خانه و زمین های شان را مصادره کردند ؟

۵٫آیا بدون همکاری تمام و کمال و بدون حمایت همه جانبه مردم زابل، تروریست های خارجی قادر به ادامه زندگی و قادر به گروگان گیری و نگهداری گروگان ها خواهند بود؟

۶٫ گروگان های آزاد شده صراحتا در تلویزیون ها گفتند که آنها را در قریه ها و خانه های مردم زابل نگهداری می کرده و هر شب، اهالی قریه بعد از ادای نماز جماعت، به عنوان تعقیبات نماز و کسب ثواب بیشتر، گروگان ها را شکنجه می کرده اند، آیا کسانی که تروریست ها را در خانه ها و قریه های خود جای داده و از آنها حمایت، زمینه جنایت شان را فراهم و با آنان همکاری نزدیک داشته و دارند، بیگناه می باشند ؟
********
نوت (۱): نباید فراموش کنیم که اکثریت مردم زابل در مناطق و سرزمین های غصب شده هزاره ها زندگی می کنند و از نسل همان کسانی اند که ۶۲% مردم ما را از دم تیغ گذرانده و اجدادشان مستقیما در قتل عام و نسل کشی هزاره ها شرکت داشته و فرزندان شان نیز نسل اندر همان شغل شریف پدرشان را تعقیب کرده و ادامه داده اند.

نوت (۲): تا زمانیکه خود ما، مردم زابل را تبرئه کرده و گناه ها و جنایت های آنان را به داعش و دیگر گروه های موهوم نسبت دهیم، گروگان گرفته شدن و سربریده شدن هزاره ها نیز توسط مردم زابل ادامه خواهد یافت، زیرا ما خود، از جنایتکاران سلب مسئولیت می کنیم.

نسیم جعفریپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*