نمایندگان خواستاراقدام جدی و فوری از طرف دولت شدند

nسلام دوستان

با گذشت ۱۵ روز از این واقعه هنوز هیچ خبر موثق از عزیزان در در بند وجود ندارد  حتی در باره رهزن ها همانطوریکه در گذارش های قبلی ذکر کردم حرف حدیث های متفادوت وجود دارد که قبلا به عرض تان رساندم .

امروز نمایندگان بعد از تعطیلات زمستانی مجلس که در مجلس حضور پیدا کردند نیز کمی خود را تکان داده زنگ خطر را برای ارگ نشنیان به صدا دراورده و گفته است : هرگونه بی پروایی نسبت به اسیران به زیان دولت است واز حکومت می خواهد برای رهایی ربوده شدگان بی درنگ دست به کار شوند .

نمایندگان با نشر بیانیه گفته : ولسی جرگه افغانستان همچنان از جلالت ماب ریس جمهور وهیئت رهبری دولت ومقامات امنیتی نیز مجدانه می خواهد تا از هر اقدام ممکین در جهت رهایی گروگان ها دریغ نورزند وخانواده های چشم براه آنان را از نگرانی نجات دهند .

نمایندگان نیز به رسانه ها گفته : اگر اینها به زود ترین وقت رها نشود مردم افغانستان دست به تظاهرات های خواهند زد که آن وقت جلوی آن را نه حکومت ونه جامعه جهانی نمی تواند بگیرد .

همانطوریکه در گذارش های قبلی عرض کردم  بازار شایعات وتحلیل ها کماکان داغ است . منشا همه بد بختی ها من جمله دامن زدن به این شایعات بی کفایتی خود دولت است .

چون دولت اگر در روز اول یک ستاد برای رهایی این عزیزان تشکیل می داد ومنبع خبر را خبر رسمی این ستاد اعلام می کرد آن زمان تا حدودی می توانست بازار این شایعات را کمی کساد کرده وتحلیل های کذایی را کمتر کند که متاسفانه در حال این توطئه خطر ناک برای از بین بردن وحدت ملی صورت گرفته ولی همین کار پیش  پا افتاده را هم این دولت به اصطلاح وحدت ملی انجام ندادند .  

حال که نه از ستاد خبری است ونه از عزیزان در بند از هر کسی کی جویا می شویم یک خبر در کف دست ادم می ماند که نه خودش به آن باور دارد ونه دیگران باورش می شود .

آخرین خبر ازاین دست :

شماری از نمایندگان ولایت غزنی عصر روز دوشنبه می گویند بر بنیاد اطلاعات ما : در حال حاضر ربایندگان این مسافرین را به گونه انفرادی به شماری از ولسوالی هایی ولایت غزنی انتقال داده اند .

بعضی نمایندگان مدعی شده اند که حتی شخصیت های سرشناس از منطقه نامبرده شده که این افراد در نزد آنها انتقال داده شده است .

سوال که به ذهن می اید این است : این اطلاعات وخبر پیش از این به رسانه ها می رسد آیا مسولان دولتی وامنیت ونظامی چه می کند وآیا آن ها نیز خبر دارند ؟

اگر خبر ندارند : این نمایندگان محترم بجای اینکه این خبر را به رسانه گفته آن را به مسولین امنیتی ونظامی اطلاع دهند تا شاید خبر نمایندگان آبروی بجوی رفته  اطلاعاتی وامنیتی را باز گردانند .

ولی اگر آنها خبر دارند که فرض هم همین است با این مشخصات این نمایندگان می گویند چرا نیروی های دولتی سراغ آنها نرفته واصلا عمیلیات را چرا روی این نوع اطلاعات متمرکز نمی کند .

از این نوع خبری که منجر به دروغ شده  در این مدت دوهفته کم نداشتیم  آنهم از مسولین دولتی که باعث شرمساری است .

حال که بازار تحیلیل داغ است من به اجازه تان با در نظر داشت تحولات دو هفته ای که در جریان آن بودم یک تحلیل در این مورد نیز ارائه می نمایم .

من فکر می کنم :

همانطوریکه بارها عرض کردم این رهزنی یک ره گیری ساده نیست . کشورهای که متهم به دخالت در افغانستان است آنها برای تحت فشار گذاشتن دولت افغانستان برای خواسته های شان بخصوص در دوران مذاکرات فعلی بسیار عاقلانه عمل می کند بسیاری از گذینه ها را روی میز می چیند بر اساس نیاز واولویت ها از آن استفاده می کند .

جنگ قومی در کنار ابزار های موجود برای تحت فشار گذاشتن دولت افغانستان برای خواسته های شان یکی از این گذینه ها است  بسیاری گذینه ها بعضی شان در این سال ها بکار گرفته شده ولی بعض انها که بسیار خطر ناک حساسیت زا هستند هنوز برای روزهای سخت تر کنار گذاشته شده است  .

ولی دولت غنی که امد ظاهرا گفتگوی وحدت با برادران نا راضی دیروز و مخالفین سیاسی امروز داعش فردا در این روز ها کمی سرعت گرفته  آن وقت طراحان اصلی کمی دست پاچه شده ازاین کار دو هدف را دنبال می نمایند :  

الف : امتیاز بیشتر در مذاکرات سیاسی خواستار شوند .

به : یاد آوری کند که هنوزبسیاری از گذینه ها روی میز است که ما از آن ها تا هنوز استفاده نکرده ایم جنگ قومی که همه را به جان هم اندازیم  یکی از کارهای بعدی ما است حال امتیاز می دهی یا شروع کنیم ؟.

اگر این تحلیل درست باشد  پس :

۱ –  ربایندگان در نزد دولت حتما هویت واقعی آنها روشن است

۲ – حتما خواسته های آنها نیز در نزد دولت مطرح شده است ومنطقی نیست کسی بدون هدف وخواسته اقدام به چنین کار کند .

۳ – ممکین است حتی مکان شان برای حلقه ای از دولتی ها که در این سناریو دست دارند هم معلوم باشد .

۴ – عمیلات بیشتر برای ارام کردن افکار عمومی است وبه انحراف کشدن افکار عامه مردم می باشد .

۵ – اینکه دولتی ها به تکرار می گویند این ها زنده اند ممکین است خبر زنده ماندن شان را از طریق همان اشخاص شان دریافت کند واین خبر صحت داشته باشند  .  ویا ممکین است برای ارام کردن افکار عمومی این حرف را به رسانه ها تزریق کند .

 

در نتیجه :

در این فرض طراحان اصلی وبعضی اشخاص خود دولتی  در سطح بالا در این قضیه حساب شده دست دارند و گرنه :

می داند که کی گرفته است ودر کجا است و زنده است وحتی اسم بعضی اشخاص سر شناس را نام می برد . دولت بجای عملیات بر آنها به جای دیگر یعنی خاکیران حمله کرده ویک سر صدای براه انداخته است .  اصلا  آمار متضاد کشته ها در این عملیات  وسکوت شرم آور دولت نشات گرفته از این سناریوی خواص است .

در این فرض خوش بختانه احتمال اینکه آنها زنده باشد زیاد است .

۲ – ولی فرض تحلیل دیگر این که :

دولت واقعا در این ماجرا چیزی زیاد ازآن چه در زبان مسولان محلی شان ویا قومندان ها بیان می شود در چنته ندارد و نمی داند در این فرض باز احتمال اینکه :

۱ –  گروگان گیر ها مستقیما خواسته های با دولت مطرح کرده ودولت با عملیات پاسخ آنها داده باشد وجود دارند . آن وقت متاسفانه سرنوشت عزیزان در بند کمی اگر نگویم زیاد به مخاطره جدی می افتد .

در این فرض اگر گذینه داعش را نیز اضافه کنیم آنها نگهداری افراد را در سیاست عملی خود ندارد بیشتر دنبال غوغا سالاری و وحشت اند برای هر هفته در یک کنج دنیا برنامه ریزی دارد

از سوزاندن زنده خلبان اردنی  وبه تیغ کشاندن افراد مصری هفته دیگر از بین بردن آثار باستانی عراق آنهم با تصاویر زیبا ویدیوی همه وهمه حکایت از اظهار وجود وحشت است که به نام اسلام در دنیا به نمایش می گذارند . تا ازاین طریق ضمن اینکه چهره اسلام نزد غیر مسلمانان مخدوش کند وحشت را از خود برای مسلمان نیر بجای بگزارند .

در این فرض خدا کند نوبت بعدی نوبت این سرزمین نباشند .

در پایان از خداوند می خواهیم که همه تحلیل ها دورغ از آب برآمده وعزیزان صحیح وسالم به آغوش خانوادهای شان برگردند .

با این امید وتا گذارش وتحلیل بعد خدا نگهدار   پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*