جاغوری وخبرهای این هفته


 جاغوری وخبرهای این هفته :

جاغوری دیدنی زیبا ، این روز ها هوای پاییزی آن را دیدنی تر کرده است . سردی پاییزی خبر از آغاز زمستان می دهند زمستان که خود صفایی دیگر را بنمایش می گذارد .

اما خبرهایی این روز های جاغوری :

۱-   سرقت گوسفندان کوچی ها و اعتصاب موتروانان جاغوری!”

۳۴۰ راس گوسفند کوچی ها دوهفته پیش به سرقت برده شده است  اما کوچی ها دیوار کوتا تر از مردم  جاغوری نیافته این مردم راتهدید کرده که در صورت حل نشدن این مشکل به سراغ شما در مسیردشت قرباغ خواهیم امد این مسیر رابه مشکل مواجه خواهند کرد .

در چنین مواقع مردم شوخی آنان را جدی گرفته و رفت امد موترهای کلان باربری در این مسیر متوقف می باشد متاسفانه حد اقل پیامد این نوع حوادث بالا رفتن نرخ اجناس دربازارهای سنگماشه وغجور است که قیمت ها اتوماتیک افزایش یافته است.

۲ – جلسه شورای ولسوالی در این مورد ”jaghori1

درهمین راستا شنیدها حاکی از ان است که در جلسه  شورای ولسوالی، بزرگان اقوام، موتروانان ومسولین محلی ونظامی که در رابطه به ناامنی راه قرباغ – جاغوری دایر شده بود یکی ازبزرگان منطقه، در جلسه ادارات ولسوالی جاغوری راحامی دزد وبه کفایت خوانده است .

وی تهدید کرده است که اگر به مشکلات امنیتی مردم جاغوری رسیدگی نشود به مقام بالاتر شکایت خواهند کرد.

اما قومندان امنیه با رد این ادعا گفت پلیس جاغوری بی کفایت نبوده وهمیشه تلاش کرده صادقانه درخدمت مردم باشد.

۳ – خبر دیگر : ساخت چندین ربات توسط جوانان در جاغوری

این اولین بار نیست که سرو صدای ساختن طیاره و … در فضای مجازی گوش فلک را کر می کند . چند سال قبل هم نوعی از طیاره دو نفری توسط دو جوان ، صابرشاه و ذاکر حسین ساخته شده بود .

با آن همه سرو صدا که البته برای بسیار جالب بود وصذ البته در خور ستایش ، ولی ازان تاریخ به بعد  خبری از پیشرفت انها  در این زمینه دیده نشده است . گر چند بعد از مدتی زیاد خبر از ساختن هواپیمای با سرنشین حد اکثر ۸ نفر به گوش رسید ولی ازان تاریخ به بعد دیگر چیزی و خبری شنیده نشد .

نشر آن خبر آن هم به آن صورت ؛ تجربه ای خوب باید می شد برای نشر بسیاری خبرها در زمینه ساخت سازها .

متاسفانه تجربه ای حاصل نشد . دیدن تترهای بزرگ نظیر “چرخبال جدید ساخته شده در جاغوری قلب فضا را درید!” ادم احساس شرمندگی می کند

ساختن رباط کوچک امروزه در دنیایی متمدن امروز بیشتر کار بچه های ابتدایه وبالا تر است . این قطعات همراه با کیت های آموزشی وروش ساخت آنها در بازار به وفور یافت می شود .

قطعات آنها چون گران است هر کسی قادر به خرید آن نیست .لذا بیشتر در بین مردم ضعیف ناشناخته مانده است .

ما نباید خود را مسخره ای دیگران بسازیم  ساختن اختراع واکتشاف و . . .  کجا ؟ !!! سرهم کردن کیت های اموزشی کجا ؟ !!!

البته این کار خدایی نخواسته به معنایی بی اهمیت ویا کم اهمیت جلوه دادن کار های این عزیزان نیست . که البته این کار برای آن مردم جالب قابل توجه باشد برای ما نیز قابل ستایش . ولی در نشر خبرهای آنها باید نهایت دقت صورت گیرد تا بار سنگین را متحمل مردم نکند .

با همه این حرف حدیث ها :

۱- یکی از رباط سازهای جاغوری علی آغا رسولی است علی آغا رسولی دانش آموز صنف ده مکتب است ودرمنطقه اشکه داود زندگی میکند.

ایشان یک رباط هلیکوپتر ساخته  که  درفضای ولسوالی به پرواز درآمده است  این طیاره ریموتی از دوسال به اینطرف تحت کار بوده والبته ایشان یک ادعای هم کرده و گفته تمامی قطعات این طیاره از ابزارمحلی ساخته شده است. خدا کند که این ادعا ها مثل ادعای قبلی بعضی دوستان دیگر نباشد .

البته این رسولی یک دانه ساختن رباط و بلدوزر نیز در کارنامه خود دارد در در این ولسوالی به نمایش گذاشته است .

۲ – چندی قبل در همین سال ۹۳  این ولسوالی شاهد به نمایش گذاشتن رباتهای ساخته شده توسط مولاداد محسنی نیز بود .

۳ – فردی دیگری که در این منطقه رباط ساز شده آقای لیاقت علی “بلخی است بگفته ای استاد عزیزالله دولت شاهی مدیر لیسه انگوری  او یکی از دانش آموزان این مکتب است .

آقای بلخی  میگوید که ربات ساخته شده توسط وی در روز معلم موفقانه توانست که با حرکات دست و گفتار شان، روز معلم را برای معلمان عزیز تبریک گوید.

به گفته آقای بلخی در ساخت این ربات، از وسایل الکتریکی کار گرفته شده است که توسط کمپیوتر میتوان حرکات آنرا کنترول نمود.

 “بلخی” امسال دانش آموز صنف دوازدهم است  سالهای قبل در بازار انگوری جاغوری در بخشهای برق کار کرده وی همچنان امیدواری است که بعد از ختم امتحان کانکور امسال، بتواند نوعی از طیاره ی بسازد که بتواند در فضا پرواز و واز ان برای عملیات های نظامی اطلاعاتی استفاده کند .

از آغاز سال جاری تا اکنون چهار وسیله جدید توسط جوانان هزاره در جاغوری و مالستان ساخته شده است.

۴ – صمدعلی “خلیلی” جوان هزاره از ولسوالی مالستان ولایت غزنی نوعی از ماشین ساخته است که به واسطه آن میتوان تخم پرنده را به جوجه تبدیل نمود.

آقای خلیلی کارنامه ، پنج بار شکست را در ساخت این دستگاه، با خود دارد و بلاخره موفق شده تا آنرا به صورت تکمیل ساخته و به تاریخ ۲۸ سنبله امسال توسط آن تخم را به جوجه تبدیل نماید.

به گفته وی، دستگاه ساخته شده شان، توانایی تکثیر هرنوع پرنده را داشته و در روزهای متفاوت به طور اوسط پس از ۲۱ روز، تخم را به جوجه تبدیل مینماید. در ساخت این دستگاه از شیشه، ترموستات، پکه، موتور، گیربکس، بوتل نوشابه و پایپ سیروم استفاده شده و سیستم چرخش شانه تخم و دمای آن به طور اتومات میباشد.

آقای خلیلی در حالیکه پدر بزرگوار شانرا شش سال قبل در عربستان سعودی در یک حادثه ترافیکی از دست داده است، اما شوق به زراعت، تولیدات و اراده خودکفایی کشور، تشویق مادر و پشتیبانی مالی برادر شان وی را به این موفقیت رسانده است.

به  گفته ای خلیلی، او با کمک مطالعه و جستجو در انترنت توانسته که آرزویش را برآورده سازد.

صمدعلی”خلیلی” فرزند محمد انور “خلیلی” از منطقه شینه ده، ولسوالی مالستان است  و در بخش تربیت بدنی در یکی از دانشگاه های کابل مصروف تحصیل می باشد.

وی میگوید که کار آزمایشی روی چاه میتان را از یک بشکه نیز روی دست دارد ودر آینده های نزدیک شاهد ساخت این نوع چاه نیز خواهیم بود.

۴- فساد اداری وافزایش نرخ تذکیره

متاسفانه مردم باید تاوان همه این بد بختی ها را بپردازد . کارمندان فاسد نظام دولت کرزی در اخرین روزهای مانده بر قدرت از خلاء بی قدرتی استفاده کرده وبی تدبیری  حکومت وحدت ملی درعدم اعلام کابینه براین مشکلات افزوده است .  مردم میگویند نرخ وثیقه وتذکره درجاغوری بالا رفته است وبازار دلالی نیزگرم تر ازدیروز شده است  کما فی السابق بازخواست هم وجود ندارد  مردم به این فساد عادت کرده دم بر نمی اورند .

۵ – شنیده ها حاکی ازان است

که آقای ظفرشریف ولسوال جاغوری بجای نظارت در حوزه کار شان فیلش یاد هندوستان کرده البته نه به هندوستان بلکه چکر کشورهای عربی رادر پیش گرفته است .

البته به گفته مردم این دومین سفر ایشان  به ملاقات شیوخ عرب است . معلوم نیست ایشان این سفر ها به چه منظوری انجام  می دهند وشاید هم کارهای شخصی داشته باشد .

ولی شایعه حاکی از آن است  که آقای ظفرشریف توانسته رگ خواب های عرب هارا پیداکرده وآن ها را سرکیسه کند .

همه این حدس گمان ها از آنجا ناشی می شود که این سفر ها بدون کدام اعلان انجام می شود . ونیز در این اواخر از دادن پاسخ به تلفن خود مخصوصا به رسانه خود داری می کند .

۶- پیکر دانشجوی شهید، به جاغوری رسید!jaghori0

در حمله انتحاری دارالامان، دو دانشجو نیز که یکی دختر و دیگری پسر به شهادت رسیدند. دانشجوی دختر “قدسیه” نام داشت، حافظ قرآن کریم و دانشجوی روان شناسی دانشگاه کاتب بود.

دانشجوی پسر از منطقه “المیتو – جاغوری” بود که به تازگی زادگاهش را برای تحصیل علم و دانش ترک و به شهر کابل آمده بود، او “محمدعارف حیدری” نام داشت که امروز پیکر نیم سوخته و به خون غلطیده اش، با تمام آرزوها و امیدهایش، در زادگاهش به خاک سپرده شده و دفن گردید.

شهادت این دانشجوی شهید و دیگر دانشجوی شهید را به فامیلین داغدارشان و همچنین به تمام دانشجویان کشور، تسلیت عرض می نمایم، روحش آن عزیز سفر کرده شاد ویاد خواطره آنها همیشه جاویدان باد .

 پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*