دانشجویان معترض دانشگاه کابل خواستار اجرایی شدن وعده‌های دولت شدند

danishgaشماری از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل یک ماه پس از پاسخ مثبت دولت به خواست‎های آنها، خواستار اجرایی شدن وعده‎های دولت شده‎اند.

این دانشجویان اعتصاب غذای هشت روز خود در اعتراض به “تبعیض و ضعف مدیریت” را با دریافت وزیر تحصیلات عالی و دو مشاور رئیس جمهوری پایان دادند.

اما حالا آنها می‎گویند که تصمیم‎های دولت مبنی بر برکناری رئیس و یکی از استادان دانشکده علوم اجتماعی به دلایل نامشخصی کنار گذاشته شده است.

این دانشجویان که شمار آنها به ۸۲ تن می‎رسید، روز سه‎شنبه به همراه شماری دیگر از همقطاران خود در مقابل ساختمان پارلمان تجمع کردند و خواستار اجرای وعده‎های دولت شدند.sharani

معترضان در قطعنامه‎ای نوشتند: “ما خواهان تطبیق فیصله‎ای هستیم که روز هشتم اعتصاب غذا با حضور یافتن رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری، نعمت‎الله شهرانی مشاور رئیس جمهوری و عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی کشور در حضور رسانه‌ها ابلاغ شد.”

قعطنامه افزوده که آنچه که به دنبال اعلام پاسخ مثبت این مقام‎ها اتفاق افتاد، رئیس دانشکده علوم اجتماعی از مقامش برکنار و قرار بود در یک سمت دیگر منصوب شود و یک استاد این دانشکده هم به دانشکده هنرها برود، اما حالا این تصمیم لغو شده است.

این دانشجویان این دو نفر را مانع انجام اصلاحات در دانشکده خود می‎دانند، اما آنها این ادعای دانشجویان را رد کرده و گفته‎اند که دانشجویان “به تحریک دیگران” دست اعتصاب غذا زدند.

دانشجویان هشدار داده‎اند: “اگر به حرکت‌های مدنی ما توجه نشود، حاضر هستیم دهن‌های خویش را بدوزیم وتعدادی از ما محصلان در مقابل وزارت تحصیلات عالی خویشتن را به آتش خواهیم کشید تا برای تمام دنیا نشان دهیم و وجدان‌های بیدار وهمه‌ عدالت‌خواهان را آگاه سازیم که در این جا هیچ گوش شنوا وچشم بینایی وجود ندارد.”

پس از آن که روز ششم جوزا/خرداد اعلام شد که خواست‎های این دانشجویان پذیرفته شده، شماری دیگر از دانشجویان و استادان دانشگاه کابل در اعتراض به این امر اقدام به راهپیمایی کردند و برای چند هفته در داخل دانشگاه تحصن کردند.

استادان و دانشجویانی که به درخواست دانشجویان اعتصاب‏‏‎کننده داشتند، در نهایت نه تنها پذیرش خواست‌های این دانشجویان را مردود دانستند بلکه خواستار برکناری عبیدالله عبید وزیر تحصیلات عالی شدند.

آنها هفته گذشته در  دیداری با حامد کرزی رئیس جمهوری این درخواست و چند درخواست دیگر خود را با او در میان گذاشتند.

لطف‎الله صافی یکی از این استادان به بی‎بی‎سی گفت: “رئیس جمهوری چون بزرگ افغانستان است، تعهداتی را که نسبت به استادان دانشگاه کابل متعهد شده تمامش را عملی می‎کند. بعضی از آنها را فوراً اجرا کرده، مثلاً استقلال مالی، اداری و علمی و همچنین [بازنگری لایحه] تقاعد (بازنشستگی) استادان.”

تصویب قانون تحصیلات عالی از دیگر خواست‎های این استادان بود که آقای صافی گفت که رئیس جمهوری وعده داده که زمینه تصویب آن را تا یک هفته دیگر فراهم می‎کند.

این قانون به دلیل بروز جنجال‎ها بر سر واژه‎های “پوهنتون و دانشگاه” و چند واژه دیگر سال‎ها به تاخیر افتاد و این روزها مذاکرات مجلس درباره آن جریان دارد.

در حدود یک ماهی که این استادان به اعتراض‎های خود در داخل دانشگاه ادامه می‎دادند، کلاس‎های درس در دانشگاه کابل تقریباً تعطیل بود، اما یکشنبه گذشته برخی از دانشجویان گفتند که درس‌ها در دانشگاه از سر گرفته شده است.

استادان معترض روز سه‎شنبه در یک نشست خبری به صورت رسمی اعلام کردند که حامد کرزی خواست‎های آنها پذیرفته و آنها درس‎ها را در دانشگاه از سر گرفته‎اند.

بی بی سیپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*