طیبه حکیمی قربانی بی عدالتی ، برگ ننگ بر کارنامه وزارت به اصطلاح تحصیلات عالی

۱۰۱۰۰۰۸_۶۰۱۴۸۶۶۴۳۲۵۴۱۳۹_۱۷۴۴۷۲۳۰۲۶_nسلام دوستان

جمعه گذشته نتایج کانکور در سراسر افغانستان اعلان شد .  اعلان این نتایج هزاران شاگردان که در آن شمولیت داشته نگران ساخته و هزاران نفر دیگر را خوش حال ساختند .

اما در ولسوالی جاغوری که ۱۳۰۰ تن به امتحان کانکور سال گذشته اشتراک نموده بودند اعلان نتایج کانکور یک تن را به کام مرک فرو برد و دو تن دیگر خود شان را تهدید به مرگ کرده اند . که خوشبختانه آنان نجات یافته اند .

طیبه حکیمی دختر بود که دو سال قبل با نمرات عالی از لیسه نور ولسوالی جاغوری فارغ و دو بار در امتحانان کانکور بی نتیجه اعلان شد .

او دختر پرتلاش , جسور , با غیرت بود که در سال ۱۳۸۹ از لیسه نور فارغ گردید . و جهت آمادگی امتحانات کانکور راهی کابل می شود  و نیز در عرصه ورزش فعالیت داشت . طیبه حکیمی در همین سال شامل کانکور شد و اما نتیجه مثبت را به دست نیاورد . و باز هم جهت آمادگی کانکور در کابل باقی ماند به امید اینکه وی در دور دوم امتحانات کانکور اشتراک می کرد نتیجه مثبت را به دست اورد .

اما از قضا باز هم او در امتحان کانکور سال ۱۳۹۰ که نتیجه آن در روز جمعه گذشته اعلان گردید با مجموع نمبر ۲۱۷ به تحصیلات عالی راه پیدا نکرد .

به گفته خانواده اش طیبه از این نمرات که بدست آورده بسیار رنج می برد و حتی باعث شد که خودش را در یک اطاق خلوت خانه اش حلقه آویز نماید .

بعد از ظهر روز جمعه طیبه حکیمی با تمام نگرانی که از این پیش آمد داشت خانه را خلوت دیده و خودش را با چادر سرش که به چوب دیوار می بندد و سری دیگرچادر را به گردنش خودش را از غم و رنج زندگی برای همیشه نجات می دهند . ظفر شریف

در این ضمینه آقای ظفر شریف ولسوال ولسوالی جاغوری چنین معلومات می دهند .

به تاریخ چهارم حمل سال ۱۳۹۱ با تاثیر و تاسف فراوان ما راپور گرفتیم که یکی از شاگردان مکاتب در خانه خود , خودکشی کرده است . بعد از آن که ما در صحنه رفتیم با تاسف فامیل شان کوتاهی کرده بودند که مسوولین دولتی را در جریان نمانده بودند و جنازه را از خانه انتقال داده  و دفن کرده بودند .

وقتی پیگری صورت گرفته معلوم شد که طیبه نام فارغ تحصل صنف ۱۲ بوده و قرار گفته های هم صنفی ها و فامیلش دختر بسیار لایق و فعال بوده و ضمن این که در مکتب لایق بوده ورزشکار لایق نیز بوده است . دختری بوده که با تمام معنی باهوش و بافکر بوده – آقای ظفر شریف گفتند : ایشان دو بار در امتحانات کانکور اشتراک نموده بود که مرحله اول بی نتیجه می ماند و درمرحله دوم وقتی که نتایج اعلان می شود طیبه نام در اینترنت مراجعه می کند این بار  نیز به موسسه تحصیلات عالی راه پیدا نکرده است .

بنا از این قضیه بسیار متاثر می شود وقتی به خانه می رود بسیار گریان می کند و بعد از چند دقیقه از فامیل خود جدا شده  طیبق معمول به اطاق خود می رود با چادر خود – خودش را حلقه آویز می کند .

وی افزود : تحقیقا روی این مسئله جریان دارد و تا فعلا همین قدر معلومات بدست ما رسیده است .

آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری گفتند : بنا به تائید فامیل طیبه نام انگزه به دار اویخته شدنش نتایج کانکور بوده است .

با آنکه گفته می شود عوامل زیاد بخاطر بی نتیجه ماندن شاگردان مورد ارزیابی است اما خودکشی و اقدام به آن هیچگاه راه حل معقولانه نخواهند بود و این اولین بار است که در ولسوالی جاغوری چنین قضیه اتفاق می افتد . وقوع این حادثه برای مردم ولسوالی جاغوری و حتی حکومت افغانستان نگران کننده خواهند بود .

آقای سرور حکیمی پدر طیبه حکیمی در مورد دختراش می گویند : وی  یک دختر پر تلاش ,فعال و  جسور بود که ما برای رشد بشتر وی در عرصه درسی و ورزشی اش آخرین سعی و تلاش خود را داشتیم تا با او همکاری کنیم .

و نیز ما امید های داشتم که طیبه بتواند به آرزو هایش برسد . اما ما هم نه میدانم که چرا وی دست به خود کشی زد .

مادر طیبه نیز زنی با ایمان است که همیشه دخترش را نوازش میکرد و در کار های خانه همیشه با هم هکاری می کردند . مادرش می گوید من همیشه تلاش می کردم کار های خانه را به دوش بگیرم تا طیبه به درس خواندنش مصروف باشد اما من هم نه میدانم که چرا طیبه برای همیشه از میان ما رفت .

آقای سرور حکیمی مرد توانا در عرصه ورزش است او استاد یکی از رشته های رزمی می باشد او می گوید ما از کودکی طیبه را پرورش دادیم و هیچگاه نخواستم با وی با خوشونت برخورد کنیم اما آنچه خواست خداوند بوده ما نیز به خواست او راضی هستیم .

عبدالقیوم

آقای عبدالقیوم آمرصحت عامه در جاغوری می گویند : دو تن از شاگردان که با بدست آوردند نتیجه منفی از امتحانات کانکور از تابلت های خواب آور استفاده کرده بودند که خوشبخانه در هفته جاری در شفا خانه شهدا مورد تداوی قرار گرفته اند و حالا وضعیت شان خوب می باشد .

و نیز ۵ نفر دیگر بعد تعطیلات نوروز ۱۳۹۱ در شفا خانه شهدا ولسوالی جاغوری مراجعه کرده اند کسانی است که سن شان از ۲۰ سال به پاین می باشد و آنان نیز از مواد های زهری استفاده کرده اند . آقای داکتر عبدالقیوم میگویند اینها شاگردان مکتب نبوده است .ولی انگزه روشن برای ما از این حادثات معلوم نشده که چرا این تعداد افراد در این اواخر دست به چنین اقدامات می زنند .

اقای داکتر عبدالقیوم می گویند ادویه فروشان یا دو
اخانه های حق ندارند که بدون دستور داکتر به مردم دوا های آرام بخش عصاب تجویز نمایند .

ونیز به خانواده ها هوشدار می دهند مواد های زهری را که بدون مجوز از دوا خانه های می گیرند در جای مصون نگهداری کنند .

آقای میرزای خطیب و امام جمعه و جماعت مسجد جامع حضرت رسول اکرم (ص) مرکز جاغوری می گویند :

مایوس شدن خودش از گناهان کبیره است که آدم از درگاه خداوند عالم مایوس شود .

و اگر کسی بگوید که من در امتحانات قبول نشدم فکر کند از زندگی سقوط می کند چنین نیست . نیز در مورد خودکشی گفتند : ما در قرانکریم آیات متعدد داریم که مسئله خودکشی را محکوم می نمایند و کسی که خود را از بین می برد و یا کسی دیگر را در هر دو صورت قتل نفس می باشد . و انسان ها این حق را ندارد . و  مسئله خود کشی حرام است .

خود کشی در اسلام یک عمل ناروا می باشد اسلام هر نوع خودکشی را حرام دانسته و با ان مبارزه می کند .

علما وظیفه دارند که در مورد دستورات اسلام برای مردم اگاهی بدهند و از طریق مساجد و رسانه ها روی ترویج فرهنگ اسلام تلاش نمایند. تاباشد که جامعه ما از گزند های اجتماعی درامان باشد .

مرحومه طیبه بنت محمد سرور حکیمی باشنده طوغی ولسوالی جاغوری می باشد .به گفته فامیلش او ۲۰ ساله بود دختر اجتماعی و فعال , جسور و پر تلاش .

زندگی نامه و عکس های طیبه به زودی در سایت جاغوری یک به  نشر خواهند رسید . تا آماده شدن آن التماس دعا

مومن زاده مرکز جاغوری .

+;نوشته شده در ;پنجشنبه دهم فروردین ۱۳۹۱ساعت;۱۶:۲۱ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


27 دیدگاه برای “طیبه حکیمی قربانی بی عدالتی ، برگ ننگ بر کارنامه وزارت به اصطلاح تحصیلات عالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*